.:: Geodezja portal geodezyjny, forum geodezyjne, katalog firm usług geodezyjnych, ogłoszenia geodezyjne Loading....
eksperci - zadaj pytanie ekspertom od geodezji
Geodezja forum geodezyjne, portal geodezyjny, forum geodezji i geodetów, geodeta, geodeci,firmy geodezyjne, ceny i cennik,usługi geodezyjne, darmowe ogłoszenia geodezyjne,praca, studia, uprawnienia geodezyjne szkolenia, geodeta, forum geodetów,kursy i szkolenia geodezyjne z geodezji, sprzęt geodezyjny i instrumenty,mapy,oferty geodetów, przetargi, usługi
    •  Online: 3 goci i geodetw  
" Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life " - Konfucjusz
Współpracujemy z:
" Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu."
Samorząd zawodowy geodetów? Stanowisko prawdopodobnie najstarszego pisma geodetów...
Data: 29-11-2011 18:47
Czytany: 1734
Tytuł niniejszego artykułu nawiązuje do inicjatywy stworzenia samorządu zawodowego geodetów uprawnionych. Pomimo starań wielu pokoleń – mierniczych przysięgłych, a następnie geodetów uprawnionych - zwolennicy tej formy organizacji nie zdołali zdobyć wystarczającego poparcia, aby cel zrealizować.


W art. 7 Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z 1989 r. zapisano, że do czasu utworzenia odpowiednich samorządów zawodowych, zadania związane z nadawaniem uprawnień zawodowych należą do Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. Możliwość stworzenia samorządu podtrzymała Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 r., która stanowi, że w drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.


Dyskusja nad nowym prawem geodezyjnym oraz utworzeniem samorządów zawodowych trwa właściwie od chwili uchwalenia Prawa geodezyjnego i kartograficznego. W roku 2008 r. jednolity projekt nowego prawa przedstawili przedstawiciele zjednoczonego wykonawstwa geodezyjnego. Jak wynika z zapowiedzi Głównego Geodety Kraju, prezentowanych na licznych konferencjach branżowych, wiele z tych założeń może wejść w życie.


Czy powstaną samorządy zawodowe i czy przejmą zadania związane z nadawaniem uprawnień do wykonywania samodzielnych funkcji w geodezji i kartografii? Jak wynika ze strony internetowej GUGiK:


- w związku z wystąpieniem pokontrolnym, skierowanym do Głównego Geodety Kraju, z kontroli działalności w zakresie sposobu, trybu, kosztów oraz przestrzegania prawa w sprawach nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, przeprowadzonej przez Departament Kontroli Skarg i Wniosków MSWiA,


- odwołane zostają egzaminy wyznaczone w terminach 25 – 26 listopada 2011 r. oraz 9 – 10 i 16 – 17 grudnia 2011 r.


Działania te wywołały ożywioną dyskusję na forach geodezyjnych. Wydaje się, że zdecydowana większość użytkowników forum Geodezja.pl, w tym geoodetów uprawnionych, popiera utworzenie samorządów zawodowych. Na portalu NaszaGeodezja.pl powstała już specjalna grupa: „2012 Samorząd zawodowy geodetów uprawnionych - popieram!”, do której mogą zapisywać się zwolennicy tej inicjatywy.


Robert Łuczyński


______________________________________________________________


Link do list powiatowych dla osób solidaryzujących się z ideą 2012 Samorząd Zawodowy Geodetów Uprawnionych

Komentarze:
01-12-2011 08:02
zdziwiony: Krótko i na temat, tylko w ostatnich dniach wszystko się raczej zaczęło sypać np. w polityce, to w tak podzielonej geodezji nie wierzę, żeby coś się pozytywnego stowrzyło.
W każdym razie brawo!
GośćPortalu, nie trzymaj w sobie emocji i daj im upust pisz±c , co s±dzisz na ten temat...
Nick:
Przepisz kod:
Copyright Nasza-Geodezja.pl 2010-2012 (Geodezja24.pl.


GEODEZJA portal

portal geodezyjny

forum geodezyjne

, geodezja ogloszenia, geodezyjny portal, forumowisko geodezja mapy, geodezja i kartografia, oferty pracy w geodezji, geodeta praca, geodezja praca, programy geodezyjne, studia geodezyjne,usługi geodezyjne, geodeta praca, geodezja praca,

uprawnienia geodezyjne

,

usługi geodezyjne

,

praca dla geodetow

,

firma geodezyjna, firmy geodezyjne

,

obsługa geodezyjna, ceny usług geodezyjnych