.:: Geodezja portal geodezyjny, forum geodezyjne, katalog firm usług geodezyjnych, ogłoszenia geodezyjne Loading....
eksperci - zadaj pytanie ekspertom od geodezji
Geodezja forum geodezyjne, portal geodezyjny, forum geodezji i geodetów, geodeta, geodeci,firmy geodezyjne, ceny i cennik,usługi geodezyjne, darmowe ogłoszenia geodezyjne,praca, studia, uprawnienia geodezyjne szkolenia, geodeta, forum geodetów,kursy i szkolenia geodezyjne z geodezji, sprzęt geodezyjny i instrumenty,mapy,oferty geodetów, przetargi, usługi

TEN SERWIS NIE JEST JUÅ» AKTYWNY

GEODEZJA


ZLECENIA GEODEZYJNE DLA GEODETÓW

ZLECENIA GEODEZYJNE


    •  Online: 3 go¶ci i geodetów  
Samorząd Zawodowy Geodetów - a społeczna ranga zawodu
Autor: Leszek Piszczek, data: 2011-12-02 16:46:32

 


Konstytucyjna podstawa


IstotÄ… samorzÄ…du zawodowego - zawodów zaufania publicznego - to przymusowa przynależność do korporacji, skupiajÄ…cej osoby wykonujÄ…ce okreÅ›lonÄ… i jednorodnÄ… dziaÅ‚alność zawodowÄ… osobiÅ›cie, co wyklucza czÅ‚onkostwo osób prawnych. Cele samorzÄ…du to reprezentowanie czÅ‚onków korporacji wobec organów paÅ„stwa oraz sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu.


„W drodze ustawy można tworzyć samorzÄ…dy zawodowe, reprezentujÄ…ce osoby wykonujÄ…ce zawody zaufania publicznego i sprawujÄ…ce pieczÄ™ nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.„ (1)


Jak wynika wprost z cytowanego art.17 ust. 1 Konstytucji RP, to dla ochrony interesu publicznego przez sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu zaufania publicznego możliwe jest tworzenie samorządu zawodowego alewyłącznie w drodze ustawy.




Przymus przynależnoÅ›ci



Konstytucja szczegóÅ‚owo rozdziela samorzÄ…dy zawodowe na samorzÄ…dy zrzeszajÄ…ce osoby wykonujÄ…ce zawody zaufania publicznego i na samorzÄ…dy zrzeszajÄ…ce osoby wykonujÄ…ce innego rodzaju zawody nie bÄ™dÄ…ce zawodami zaufania publicznego. Na te pierwsze samorzÄ…dy, ustawa zasadnicza nakÅ‚ada obowiÄ…zek sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu przez czÅ‚onków samorzÄ…du. w granicach i dla ochrony interesu publicznego.
PozostaÅ‚e samorzÄ…dy, już takim obowiÄ…zkiem "sprawowania pieczy" nie sÄ… obarczane.


TrybunaÅ‚ Konstytucyjny: „W Å›wietle przepisów art. 17 Konstytucji, w Rzeczpospolitej Polskiej funkcjonować mogÄ… „samorzÄ…dy zawodowe, reprezentujÄ…ce osoby wykonujÄ…ce zawody zaufania publicznego” (ust.1) oraz „inne rodzaje samorzÄ…du” (ust. 2). Te „inne rodzaje samorzÄ…du” z ust. 2 obejmujÄ… również, a contario, „samorzÄ…dy zawodowe osób nie wykonujÄ…cych zawodów zaufania publicznego. Należy podkreÅ›lić, że reżim prawny obu rodzajów samorzÄ…du z art. 17 konstytucji nie jest identyczny. W szczególnoÅ›ci dla samorzÄ…dów zawodowych z ust. 1 konstytucja okreÅ›liÅ‚a gÅ‚ówny cel ich funkcjonowania, jakim jest „sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony”.PociÄ…ga to za sobÄ… przymusowość przynależnoÅ›ci do samorzÄ…du wszystkich osób, które uważa siÄ™ za wykonujÄ…ce tego rodzaju zawody.”(3)


 



Kryterium zaufania publicznego



DecydujÄ…cÄ… cechÄ… zawodowÄ…, która predysponuje okreÅ›lony zawód do ubiegania siÄ™ o powstanie prawa do utworzenia korporacji zawodowej jest speÅ‚nienie kryteriów zaufania publicznego, tj: przede wszystkim kierowanie siÄ™ w dziaÅ‚alnoÅ›ci zawodowej interesem osób zlecajÄ…cych usÅ‚ugi, które obdarzajÄ… zleceniobiorców zaufaniem. Z tego zaufania wynika, że zlecajÄ…cy usÅ‚ugÄ™ majÄ… przekonanie, że zwracajÄ…c siÄ™ do zleceniobiorcy, sÄ… przekonani o jego odpowiednim profesjonalizmie, przestrzeganiu podstawowych norm deontologicznych (moralny) i odpowiedniej praktyce zawodowej w dziedzinie dotyczÄ…cej zlecenia.


Jak do tej pory, brak jest formalnej definicji „zawodu zaufania publicznego” ale jest ona szczegóÅ‚owo opisana w literaturze. Również i w pracach legislacyjnych rzÄ…dów "zawód zaufania publicznego" byÅ‚ przedmiotem prób kodyfikacji. I tak w projekcie ustawy z 2001 r., "o sprawowaniu przez samorzÄ…dy zawodowe pieczy nad należytym wykonywaniem zawodów zaufania publicznego i o nadzorze nad dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… samorzÄ…dów zawodowych oraz o zmianie niektórych ustaw" skonkretyzowano, że za zawód zaufania publicznego należy rozumieć:


„zawód wykonywany przez osoby, którym powierza siÄ™ zadania o szczególnym charakterze z punktu widzenia zadaÅ„ publicznych, troski o realizacjÄ™ interesu publicznego lub gwarancji wolnoÅ›ci i praw, a który w szczególnoÅ›ci:


1) polega na świadczeniu usług polegających na obsłudze ważnych potrzeb osobistych lub gospodarczych;


2) ze wzglÄ™du na wystÄ™powanie szczególnej wiÄ™zi zaufania miÄ™dzy osobÄ… Å›wiadczÄ…cÄ… usÅ‚ugi w ramach wykonywania zawodu a usÅ‚ugobiorcÄ…, może wiÄ…zać siÄ™ z dostÄ™pem do informacji dotyczÄ…cych sfery prywatnoÅ›ci osoby fizycznej lub tajemnicy przedsiÄ™biorcy;


3) zorganizowany jest w sposób uzasadniajÄ…cy przekonanie spoÅ‚eczne o wÅ‚aÅ›ciwym dla interesów indywidualnych wykorzystywaniu wiÄ™zi zaufania oraz informacji, o których mowa w pkt 2, przez osoby wykonujÄ…ce ten zawód, w zwiÄ…zku z czym informacje uzyskane przez wykonujÄ…cego zawód przy wykonywaniu czynnoÅ›ci zawodowych dotyczÄ…ce sfery prywatnoÅ›ci lub tajemnicy przedsiÄ™biorstwa korzystajÄ…cych z usÅ‚ug wykonujÄ…cego zawód stanowiÄ…, w zakresie wynikajÄ…cych z przepisów wÅ‚aÅ›ciwych dla danego zawodu zaufania publicznego, tajemnicÄ™ zawodowÄ… podlegajÄ…cÄ… ujawnieniu jedynie w przypadkach okreÅ›lonych w przepisach ustawowych;


4) może być wykonywany przez osoby dopuszczone do jego wykonywania po sprawdzeniu, na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego zawodu zaufania publicznego, wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania tego zawodu;


5) jest wykonywany, w ramach form określonych w przepisach właściwych dla danego zawodu zaufania publicznego, bez stosowania zasady kierownictwa, określonej w przepisach prawa pracy;


6) wymaga to należytego wykonywania okreÅ›lenia odpowiednio sformalizowanych zasad etycznych jego wykonywania (deontologia zawodowa) i zÅ‚ożenia Å›lubowania okreÅ›lonego w przepisach wÅ‚aÅ›ciwych dla danego zawodu zaufania publicznego.]” (2)


Czy w takim razie zawód geodety jest zawodem, który charakteryzuje siÄ™ wymienionymi atrybutami? Odpowiedź jest prosta i oczywista, bowiem trudno sobie wyobrazić, aby geodeta podejmujÄ…cy siÄ™ wykonania okreÅ›lonego zlecenia, nie miaÅ‚ stosownych uprawnieÅ„ (4) do obsÅ‚ugi ważnych potrzeb osobistych lub gospodarczych (1) majÄ…cych charakter prywatnych spraw Zleceniodawcy albo tajemnicy przedsiÄ™biorcy (2) co stanowi tajemnicÄ™ zawodowa geodety (3), przy wykonywaniu zlecenia nie jest podporzÄ…dkowany kierownictwu w rozumieniu przepisów prawa pracy (5) a jedynie zasadom deontologii zawodowej (6)oraz zawodowym standardom technicznym i powszechnie obowiÄ…zujÄ…cym przepisom.


 



SamorzÄ…dy zawodowe w Polsce



W chwili obecnej w Polsce zawody zaufania publicznego posiadajÄ…ce swoje samorzÄ…dy zawodowe, to blisko 20 profesji. Najbliższe geodezji, to architektura, budownictwo, zawody prawnicze. Wszystkie one, już blisko od 10 lat, posiadajÄ… swoje SamorzÄ…dy Zawodowe. Z zawodów, które w najbliższy czasie bÄ™dÄ… siÄ™ ubiegać lub już siÄ™ ubiegajÄ… o powoÅ‚anie samorzÄ…dów, to pracownik socjalny, zarzÄ…dca nieruchomoÅ›ci i rzeczoznawca majÄ…tkowy.


 


SamorzÄ…d Zawodowy Inżynierów Budownictwa obejmuje przeszÅ‚o 130 tys. czÅ‚onków. W tym roku może dojść okoÅ‚o 3 tys. uprawnionych. WÅ‚aÅ›nie teraz (25 listopada) równoczeÅ›nie we wszystkich okrÄ™gowych Izbach w Kraju rozpoczęły siÄ™ o godz. 10:00 egzaminy na uprawnienia budowlane. OkrÄ™gowe komisje kwalifikacyjne zakwalifikowaÅ‚y do nich 2890 osób.
Czy ten stan rzeczy nie obala wszelkie mity o niedostÄ™pnoÅ›ci do uprawnieÅ„? Gdzie mit o hermetycznoÅ›ci korporacyjnej SamorzÄ…dów Zawodowych? Inżynierowi budowlani, architekci to chyba najbliższe naszemu zawodowi grupa. Dlaczego wiÄ™c nie mielibyÅ›my wzorować siÄ™ na ich dokonaniach? Poczytajmy ich ustawy o samorzÄ…dzie, rozpoznajmy ich struktury samorzÄ…dowe, i wreszcie zaproponujmy Å›rodowisku jakieÅ› gotowe projekty rozwiÄ…zaÅ„ prawnych. Kopiowanie dobrych wzorców to nie grzech.


Leszek Piszczek


 


 


Bibliografia:


1 (Dz.U. 1997, Nr 78 poz.483; Dz.U. 2001. Nr 28, poz. 319; Dz.U.2006, Nr 200, poz. 1471; Dz.U.2009, Nr 114 poz.946) Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej


2 Ministerstwie Pracy - projekt ustawy z dnia 27 wrzeÅ›nia 2002 r. o sprawowaniu przez samorzÄ…dy zawodowe pieczy nad należytym wykonywaniem zawodów zaufania publicznego oraz o nadzorze nad dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… samorzÄ…du zawodowego.


3 (Dz.U. 2001 Nr 54 poz. 573) Wyrok TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego z 22 maja 2001 r., Sygn. K. 37/00.


4 B. Grzechnik – referat na KonferencjÄ™ GIG 2003 r. „SamorzÄ…d zawodowy w geodezji - czy potrzebny?”



 


 


 



 

szgu
1 2 3 4 5 6
¶rednia ocena: 0
Komentarze:
, nie trzymaj w sobie emocji i daj im upust pisz±c , co s±dzisz na ten temat...
(niektóre funkcje portalu przeznaczone s‘ dla zalogowanych, zaloguj się lub zarejestruj profil)
Copyright Nasza-Geodezja.pl 2010-2012 (Geodezja24.pl.














































































































GEODEZJA portal

portal geodezyjny

forum geodezyjne

, geodezja ogloszenia, geodezyjny portal, forumowisko geodezja mapy, geodezja i kartografia, oferty pracy w geodezji, geodeta praca, geodezja praca, programy geodezyjne, studia geodezyjne,usługi geodezyjne, geodeta praca, geodezja praca,

uprawnienia geodezyjne

,

usługi geodezyjne

,

praca dla geodetow

,

firma geodezyjna, firmy geodezyjne

,

obsługa geodezyjna, ceny usług geodezyjnych